Książki z ważną treścią

Książki z ważną treścią

Czy często mamy do czynienia z książkami z ważną treścią? To wszystko zależne jest od tego z czym mamy do czynienia. Na jaką książkę się zdecydujemy. Szacuje się, że w szkole mamy do czynienia z takimi książkami, które mają w sobie znaczącą treść. Taką, która powinna dać nam więcej do myślenia. Są to właśnie lektury szkolne, które wszyscy bardzo skrupulatnie przerabiają pod bystrym okiem nauczycielki od języka polskiego. Jaką treść niesie w sobie Ferdydurke lektura (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/ferdydurke-witold-gombrowicz) Witolda Gombrowicza?

Książka ponad swoje czas

O tym, że “Ferdydurke” jest książką ponad swoje czasy świadczy chociażby to, że doczekała się ona wielu ekranizacji, jak również przedstawień teatralnych. Szacuje się, że książka “zaliczyła” 26 premier w ostatnim 30-leciu w teatrach krajowych. A przecież to i tak nie wszystko, bowiem najlepsi scenarzyści i reżyserzy postanowili przenieść tą książkę na ekrany. I tak mamy spektakl telewizyjny z 1985 roku, w reżyserii Macieja Wojtyszki, w którym wystąpili m. in. Jan Peszek, Jerzy Radziwiłowicz, Jan Frycz. Nie można również zapomnieć o Jerzym Skolimowskim, który w 1995 roku także podjął się tej trudnej w swoim przekazie książki. W jego filmie zagrali po kolei: Iain Glen, Crispin Glover, Robert Stephens, Judith Godrèche, Zbigniew Zamachowski i Fabienne Babe. Przy czym sztuka sztuką, ale to książka jest zdecydowanie najważniejsza.

Egzystencja w czystej postaci


O co dokładnie chodzi w “Ferdydurke”? Autor chce nam pokazać, że egzystencja w czystej postaci nie jest do końca możliwa. Chociażby nie wiadomo co się działo, człowiek będzie zawsze wsadzony w jakąś formę. Nawet wtedy, kiedy człowiek będzie chciał się owej formy pozbyć, to i tak nie będzie miał na to szans, ponieważ zaraz wpadnie w łapy innej formy. Może i ciężko to tak dokładnie wytłumaczyć, ale dlatego należy poznać chociażby głównego bohatera, którym jest Józio.

Mężczyzna ma lat trzydzieści. Jest on początkującym literatem, ale człowiek mając z nim do czynienia zastanawia się, czy nie ma przypadkiem do czynienia z dzieckiem. Jego dawny profesor Pimko siłą wpycha go do okresu, kiedy bohater miał lat 15. W gimnazjum Józio zostaje poddany “upupianiu”. U państwa Młodziaków ma się zapoznać z nowoczesnym podejściem do życia, ale to on sam przełamuje fałsz i ułudę ich zachowania. Jest jeszcze zetknięcie z ziemiaństwem, ale to wszystko i tak dowodzi teorii Witolda Gombrowicza. Człowiek zawsze zmuszony jest do tego, aby w każdej chwili życia odgrywać jakąś mniej znaczącą lub ważniejszą rolę.

 

Grzegorz